cinema catal� . caT
Notícies anteriors
TRASH, XTREMS I THE FROST TRIOMFEN A LES NOMINACIONS ALS PREMIS GAUD

Aquest dimecres 13 de gener shan fet pbliques les nominacions als Premis Gaud a lauditori de la Pedrera de Caixa Catalunya en un acte amb acadmics, nominats i mitjans de comunicaci. Lacte ha anat a crrec dels actors David Selvas i Slvia Bel, que han fet la lectura de les produccions nominades al mateix temps que els assistents podien veure imatges de les produccions. Els actors han llut dissenys dels creadors catalans Josep Abril i M Lluisa Rabell, respectivament.

Enguany shan presentat als Premis Gaud un total de 91 produccions, de les quals shan nominat 34 en les 22 categories que formen els Premis. Les pellcules que han aconseguit ms nominacions sn Trash, amb 13 nominacions, i Xtrems i The Frost, amb 11 cadascuna, entre elles la de Millor pellcula. Per categories, shan presentat a la segona edici dels Premis Gaud:

- 15 pellcules en llengua catalana
- 16 pellcules en llengua no catalana
- 10 pellcules per a televisi
- 14 pellcules documentals
- 2 pellcules danimaci
- 34 curtmetratges

LAcadmia valora molt positivament lalta participaci que hi ha hagut en aquesta segona edici dels Premis Gaud, aix com la pluralitat de les nominacions, on tenen presncia tant directors i professionals ja consagrats com joves talents del nostre pas.

Nominats II Premis Gaud

MILLOR DIRECCI DE PRODUCCI
1- Patricia Roda i Llus Miarro per CINECLUB
2- Marc Recha i Jerome Vidal per PETIT INDI
3- Ral Perales per THE FROST (EL GEBRE)
4- Glria Casanova i Elisa Plaza per XTREMS

MILLOR SO
1- Xavi Mas, Oriol Tarrag i Marc Orts per REC 2
2- Ola Apenes, Kenneth Gustav, Jordi Arqus i Jordi Casugas per THE FROST (EL GEBRE)
3- ric Arajol i Jordi Rossinyol per TRASH
4- Aleix Cuaresma i lex Prez per XTREMS

MILLOR CURTMETRATGE
1. 501, de Laia Fbregas, produda per Valent Films
2. CHAT NOIR, de Daniel Fibla Amselem, produda per Polar Star Films i Gabiwan Productions
3. DIE ARCHIVES VON C.G. JUNG, de Gemma Ventura, produda per Yakima Films
4. (EN)TERRATS, dlex Lora, produda per Blanquerna Tecnologia i Serveis

MILLOR EFECTES ESPECIALS/DIGITALS
1- DDT, SPUTNIK i EFE-X per PAINTBALL
2- David Ambit, Alex Villagrasa i Salvador Santana per REC 2
3- Berlin SFX Department, Apunto Lapospo i Entropy Studio per THE FROST (EL GEBRE)
4- Jos Maria Aragons per XTREMS

MILLOR MAQUILLATGE I PERRUQUERIA
1- Waldemar Pokromski i Bjoern Rehbein per LA DONA DE L ANARQUISTA
2- Inma P. Sotillo i Luca Salanueva per REC 2
3- Karmele Soler per THE FROST (EL GEBRE)
4- Jssica Aguirre per TRASH

MILLOR VESTUARI
1- Bina Daigeler per LA DONA DE L ANARQUISTA
2- Antonio Belart per THE FROST (EL GEBRE)
3- Natalia Ferreiro per TRASH
4- Laia Muoz i Rosa Planas per XTREMS

MILLOR DIRECCI ARTSTICA
1- Marta Blasco i Juan Botella Ruiz-Castillo per LA DONA DE L ANARQUISTA
2- Sebastin Roses i Maruxa Alvar per NEGRO BUENOS AIRES
3- Antonio Belart per THE FROST (EL GEBRE)
4- Elisabeth Daz per TRASH

MILLOR MUNTATGE
1- David Gallart per REC 2
2- Bernat Aragons per THE FROST (EL GEBRE)
3- Luis de la Madrid i Victor H. Torner per TRASH
4- Joan Riedweg per XTREMS

MILLOR MSICA ORIGINAL
1- Carles Cases, per ELOSE
2- Jess Daz i Fletcher Ventura (Sr. Viento), per THE FROST (EL GEBRE)
3- Santos Martnez, per TRASH
4- Dept, Nria Canturri i Joan Riedweg, per XTREMS

MILLOR FOTOGRAFIA
1- Salomon Shang, per CINECLUB
2- Hlne Louvart, per PETIT INDI
3- David Omedes, per THE FROST (EL GEBRE)
4- Pol Turrents, per XTREMS

MILLOR PELLCULA EUROPEA
1- BIENVENIDOS AL NORTE, de Dany Boon, produda per Hirsch, Path, TF1 Films Productions, Les Productions de Chtimi i C.R.R.A.V Nord-Pas de Calais
2- DJAME ENTRAR, de Tomas Alfredson, produda per Johan Nordling i Carl Molinder
3- MOON, de Duncan Jones, produda per Liberty Films
4- SLUMDOG MILLIONAIRE, de Danny Boyle i Loveleen Tandan, produda per Path, Celador Films i Films 4

MILLOR PELLCULA PER TELEVISI
1- 23 F, EL DIA MS DIFCIL DEL REY, de Slvia Quer, produda per Televisi de Catalunya, Alea Docs & Films i amb la participaci de Televisin Espaola
2- LA RUNA, dElena Trap, produda per Televisi de Catalunya, Serveis de l'Espectacle Focus i Escndalo Films
3- LES VEUS DEL PAMANO, de Llus M. Gell, produda per Televisi de Catalunya, Diagonal Televisi i Mallerich Films, amb la collaboraci de lICIC
4- PLOU A BARCELONA, de Carles Torrens, produda per Televisi de Catalunya, Aurea Documentary, Fair Play i Pep Armengol

MILLOR PELLCULA D ANIMACI
1- CHER AMI, de Miquel Pujol, produda per Acci, Digital Dreams i Euroview
2- LA CARTA DEL RAJ, dngel Blasco, produda per Montjuic Enterteinment

MILLOR PELLCULA DOCUMENTAL
1- A TRAVS DEL CARMEL, de Claudio Zulian, produda per Acteon
2- CATALUA-ESPANYA, dIsona Passola, produda per Isona Passola
3- GARBO, L HOME QUE VA SALVAR EL MN, dEdmon Roch, produda per Ikiru Films
4- HOLLYWOOD CONTRA FRANCO, dOriol Porta, produda per rea Televisi

MILLOR ACTOR SECUNDARI
1- Andrs Herrera, per LES DUES VIDES D ANDRS RABADN
2- Ferm Reixach, per THE FROST (EL GEBRE)
3- Manuel Rudi, per CINECLUB
- Sergi Lpez, per PETIT INDI

MILLOR ACTRIU SECUNDRIA
1- Assumpta Serna, per TRASH
2- Clara Segura, per LES DUES VIDES D ANDRS RABADN
3- Marta Solaz, per TRASH
4- Nria Prims, per TRASH

MILLOR PROTAGONISTA MASCUL
1- Alex Brendemhl, per LES DUES VIDES D ANDRS RABADN
2- Eduard Fernndez, per TRES DIES AMB LA FAMLIA
3- Ferm Reixach, per ESTACI DE LOBLIT
4- scar Jaenada, per TRASH

MILLOR PROTAGONISTA FEMEN
1- Judit Uriach, per TRASH
2- Maria Molins, per A LA DERIVA
3- Nausicaa Bonnin, per TRES DIES AMB LA FAMLIA
4- Silvia Munt, per XTREMS

MILLOR GUI
1- Edmon Roch, Isaki Lacuesta i Mara Hervera, per GARBO, L HOME QUE VA SALVAR EL MN
2- Marc Recha i Nadine Lamari, per PETIT INDI
3- Mar Coll i Valentina Viso, per TRES DIES AMB LA FAMLIA
4- Marta Molins, Joan Riedweg i Abel Folk, per XTREMS

MILLOR DIRECTOR
1- Marc Recha, per PETIT INDI
2- Carles Torras, per TRASH
3- Mar Coll, per TRES DIES AMB LA FAMLIA
4- Abel Folk i Joan Riedweg, per XTREMS

MILLOR PELLCULA EN LLENGUA NO CATALANA
1- CINECLUB, de Salamon Shang, produda per Producciones Kaplan S.L. i Eddie Saeta
2- LOS CONDENADOS dIsaki Lacuesta, produda per Benec Produccions
3- NEGRO BUENOS AIRES de Ramn Termens, produda per Zip Films i 1971 Cine
4- THE FROST (EL GEBRE), de Ferran Audi, produda per Alta Realitat i Apunto Lapospo

MILLOR PELLCULA EN LLENGUA CATALANA
1- TRASHde Carles Torras, produda per Just Films i Escndalo Films
2- TRES DIAS AMB LA FAMILA, de Mar Coll, produda per Escndalo Films
3- V.O.S (VERSI ORIGINAL SUBTITULADA) de Cesc Gay, produda per Imposible Films
4- XTREMS, dAbel Folk i Joan Riedweg, produda per Animal Films, Riedweg & Folk produccions audiovisuals i Televisi de Catalunya


RECOMPTE DE NOMINACIONS

TRASH: 13
THE FROST (EL GEBRE): 11
XTREMS: 11
PETIT INDI: 5
TRES DIES AMB LA FAMLIA: 5
CINECLUB: 4
REC 2: 4
LA DONA DE L ANARQUISTA: 3
LES DUES VIDES D ANDRS RABADN: 3
GARBO, L HOME QUE VA SALVAR EL MN: 2
NEGRO BUENOS AIRES: 2
23F, EL DIA MS DIFCIL DEL REI: 1
A LA DERIVA: 1
A TRAVS DEL CARMEL: 1
CATALUA-ESPANYA: 1
CHER AMI: 1
ELOSE: 1
ESTACI DE L OBLIT: 1
HOLLYWOOD CONTRA FRANCO: 1
LA CARTA DEL RAJ: 1
LA RUNA: 1
LES VEUS DEL PANAMO: 1
LOS CONDENADOS: 1
PAINTBALL: 1
PLOU A BARCELONA: 1
V.O.S (VERSI ORIGINAL SUBTITULADA): 1
BIENVENIDOS AL NORTE: 1
DJAME ENTRAR: 1
MOON. : 1
SLUMDOG MILLIONAIRE : 1
501: 1
CHAT NOIR: 1
DIE ARCHIVES VON C.G. JUNG: 1
(EN)TERRATS: 1

Notcies - Cinema Catal . NET
Els actors catalans Slvia Bel i David Selvas, presentadors de l'acte de nominacions

lectures: 2452

Redacci

13 de gener de 2010


Comparteix la notcia a:  comparteix per e-mail comparteix a la tafanera comparteix a meneame comparteix a digg

Comentaris dels nostres visitants:

Bona collita la d'enguany.
Cesc13-01-2010

a veure si aconseguim consolidar aquests premis tan nostres...
Olga13-01-2010

la guanyadora hauria de ser V.O.S.
Marc14-01-2010

En el vostre llistat de professionals no figura l'actor Oscar Jaenada.
Charly23-01-2010

Afegir comentaris:
* Comentaris:
Nom:
* Com a mxim pots omplir 255 carcters.


Inici | Qui som | Mapa del lloc web | Contacteu amb nosaltres | think-small