cinema catal� . caT
Notícies anteriors
BERLN JA T A PUNT LA FESTA DELS PREMIS DEL CINEMA EUROPEU
Aquest dissabte dia 3 de desembre, Berln acull la gala dels Premis del Cinema Europeu, que atorga lEFA (European Film Academy). Desprs de la seva celebraci a Barcelona lany passat, enguany Berln torna a convertir-se en la capital europea de cinema, mitjanant el lliurament duns premis que, any rera any, intenten guanyar prestigi i repercussi, malgrat que encara continuen lluny dassolir una trascndencia suficient com perqu puguem parlar dels nostres Oscars particualars. Dem coneixarem els guanyadors - Cach (foto), de Michael Haneke parteix com a favorita -. Sean Connery present aquesta setmana a Barcelona ser mereixador dun premi honorfic en reconeixament a la seva carrera. Per si voleu fer la vostra porra particular - a banda dels premis del pblic - aqu teniu tots els candidats:

Millor pellcula:
Brodre (Hermanos), de Susanna Bier
Cach, de Michael Haneke
Dont Come Knocking, de Wim Wenders
Lenfant (El nio), de Jean-Pierre i Luc Dardenne
My summer of Love, de Pawell Pawlikowski
Sophie Scholl, de Marc Rothemund

Millor director:
Susanne Bier, per Brodre (Hermanos)
Roberto Faenza, per Alla Luce del Sole
Michael Haneke, per Cach
lex de la Iglesia, per Crmen Ferpecto
Pawel Pawlikowski, per My Summer of Love
Cristi Puiu, per Moartea Domnului Lazarescu
Wim Wenders, per Dont Come Knocking

Millor actriu:
Juliette Binoche, per Cach
Sandra Ceccarelli, per La Vita Che Vorrei
Julia Jentsch, per Sophie Scholl
Connie Nielsen, per Brodre (Hermanos)
Natalie Press, per My Summer of Love
Audrey Tautou, per Un Long Dimanche de Fianailles (Un largo domingo de noviazgo)


Millor actor:
Daniel Auteuil, per Cach
Roman Duris, per De Battre Mon Coeur sest Arrte
Henry Hbchen, per Alles Auf Zucker
Ulrich Matthes, per Der Neunte Tag
Jrmie Renier, per Lenfant (El nio)
Ulrich Thomsen, per Brodre (Hermanos)

Millor gui:
Hany AbuAssad i Bero Beyer, per Paradise Now
Mark OHalloran, per Adam & Paul
Michael Haneke, per Cach
Anders Thomas Jensen, per Adams Aebler i Brodre (Hermanos)
Dani Levy i Holger Franke, per Alles Auf Zucker
Cristi Puiu i Razvan Raudulescu, per Moratea Domnului Lazarescu

Millor fotografia:
Christian Berger, per Cach
Bruno Delbonnel, per Un Long Dimanche de Fianailles (Un largo domingo de noviazgo)
Anthony Dod Mantle, per Manderlay
Ryszard Lenczewski, per My Summer of Love
Franz Lustig, per Dont Come Knocking
Gyula Pados, per Sorstalansg

Millor banda sonora:
Rupert Gregson-Williams i Andrea Guerra, per Hotel Rwanda
Joachim Holbek, per Manderlay
Cyril Morin, per The Syrian Bride
Ennio Morricone, per Sorstansg
Stefan Nilsson, per Sa Som I Himmelen
Johan Sderqvist, per Brodre (Hermanos)

Millor muntatge:
Michael Hudecek i Nadine Muse, per Cach
Peter Pryzgodda i Oli Weiss, per Dont Come Knocking
Herv Schenid, per Un Long Dimanche de Fianailles (Un largo domingo de noviazgo)

Millor disseny de producci:
Aline Bonetto, per Un Long Dimanche de Fianailles (Un largo domingo de noviazgo)
Peter Grant, per Manderlay
Jana Karen, per Sophie Scholl

Millor descobriment 2005 Premi Fassbinder:
4, dIlya Khrzhanovsky
Alice, de Marco Martins
Aniklaget, de Jakob Thuesen
Ono, de Malgorzata Szumowska
Quand la Mer Monte, de Yolande Moreau i Gilles Porte
Saimir, de Francesco Munzi
Uno, dAksel Hennie
Notcies - Cinema Catal . NET

lectures: 2067

Albert Galera

2 de desembre de 2005


Comparteix la notcia a:  comparteix per e-mail comparteix a la tafanera comparteix a meneame comparteix a digg


Afegir comentaris:
* Comentaris:
Nom:
* Com a mxim pots omplir 255 carcters.


Inici | Qui som | Mapa del lloc web | Contacteu amb nosaltres | think-small