cinema catal� . caT
Notícies anteriors
JA HI HA CANDIDATS ALS OSCAR
LAcadmia de Hollywood acaba danunciar quines seran les pellcules que competiran pels diferents Oscar a la cerimnia que el 5 de mar presentar, degut a la nova negativa de Billy Crystal, el cmic Jon Stewart. No hi ha hagut massa sorpreses, i s que enguany, les nominacions eren fora previsibles. Brokeback Mountain, Capote, Munich, Phillip Seymour Hoffman, Reese Whiterspoon, Steven Spielberg Ttols i noms esperats per una nit que s la culminaci comercial de la temporada cinematogrfica. Des d'ara us convidem a que penseu en els possibles guanyadors i participeu a la travessa que Cinemacatala.net activar a partir del 6 de febrer. Les nominacions han quedat de la segent manera:

Millor pellcula
Brokeback Mountain
Capote
Crash
Good Night, and Good Luck (Buenas noches, y buena suerte)
Munich

Millor director
Ang Lee (Brokeback Mountain)
Bennett Miller (Capote)
Paul Haggis (Crash)
George Clooney (Good Night, and Good Luck)
Steven Spielberg (Munich)

Millor actriu
Judi Dench (Mrs. Henderson Presents)
Felicity Huffman (Transamerica)
Keira Knightley (Pride & Prejudice)
Charlize Theron (North Country)
Reese Whiterspoon (Walk the Line)

Millor actor
Phillip Seymour Hoffman (Capote)
Terrence Howard (Hustle and Flow)
Heath Ledger (Brokeback Mountain)
Joaquin Phoenix (Walk the Line)
David Strathairn (Good night and Good Luck)

Millor actriu secundria
Amy Adams (Junebug)
Catherine Keener (Capote)
Frances McDormand (North Country)
Rachel Weisz (The Constant Gardener)
Michelle Williams (Brokeback Mountain)

Millor actor secundari
George Clooney (Syriana)
Matt Dillon (Crash)
Paul Giamatti (Cinderella Man)
Jake Gyllenhaal (Brokeback Mountain)
William Hurt (A History of Violence)

Millor gui original
Crash
Good Night, and Good Luck (Buenas noches, y buena suerte)
Match Point
The Squid and the Whale
Syriana

Millor gui adaptat
Brokeback Mountain
Capote
The Constant Gardener (El jardiner constant)
A History of Violence (Una histria de violncia)
Munich

Millor pellcula de parla no anglesa
La Bestia nel Cuore (Itlia)
Joyeux Nol (Feliz Navidad, Frana)
Paradise Now (Palestina)
Sophie Scholl Die Letzten Tage (Alemanya)
Tsotsi (Sudfrica)

Millor fotografia
Batman Begins
Brokeback Mountain
Good Night, and Good Luck (Buenas noches, y buena suerte)
Memoirs of a Geisha (Memries duna Geisha)
The New World

Millor muntatge
Cinderella Man
The Constant Gardener (El jardiner constant)
Crash
Munich
Walk the Line (En la cuerda floja)

Millor direcci artstica
Good Night, and Good Luck (Buenas noches, y buena suerte)
Harry Potter and the Goblet of Fire (Harry Potter i el Calze de Foc)
King Kong
Memoirs of a Geisha (Memries duna Geisha)
Pride & Prejudice (Orgullo y prejuicio)

Millor vestuari
Charlie and the Chocolate Factory (Charlie i la fbrica de xocolata)
Memoirs of a Geisha (Memries duna Geisha)
Mrs. Henderson Presents
Pride & Prejudice (Orgullo y prejuicio)
Walk the Line (En la cuerda floja)

Millor so
The Chronicles of Narnia: The Lyon, The Witch and The Wardrobe (Les crniques de Narnia: el lle, la bruixa i larmari)
King Kong
Memoirs of a Geisha (Memries duna Geisha)
Walk the Line (En la cuerda floja)
War of the Worlds (La guerra dels mons)

Millor edici de so
King Kong
Memoirs of a Geisha (Memries duna Geisha)
War of the Worlds (La guerra dels mons)

Millors efectes visuals
The Chronicles of Narnia: The Lyon, The Witch and The Wardrobe (Les crniques de Narnia: el lle, la bruixa i larmari)
King Kong
The War of the Worlds (La guerra dels mons)

Millor maquillatge
The Chronicles of Narnia: The Lyon, The Witch and The Wardrobe (Les crniques de Narnia: el lle, la bruixa i larmari)
Cinderella Man
Star Wars: Episode III, Revenge of the Sith (Star Wars: Episodi III, La venjana dels Sith)

Millor can original
In the Deep, de Kathleen "Bird" York i Michael Becker (Crash)
Its Hard Out Here for a Pimp, de Jordan Houston, Cedric Coleman i Paul Beauregard (Hustle and Flow)
Travelin Thru, de Dolly Parton (Transamerica)

Millor Banda Sonora
Gustavo Santaolalla (Brokeback Mountain)
Alberto Iglesias (The Constant Gardener)
John Williams (Memoirs of a Geisha)
John Williams (Munich)
Dario Marianelli (Pride & Prejudice)

Millor curtmetratge
Ausreisser, dUlrike Grote
Cashback, de Sean Ellis i Lene Bausager
The Last Farm, de Rnar Rnarsson i Thor S. Sigurjnsson
Our Time Is Up, de Rob Pearlstein i Pia Clemente
Six Shooter, de Martin McDonagh

Millor curtmetratge danimaci
Badgered, de Sharon Colman
The Moon and the Son: an Imagined Conversation, de John Canemaker i Peggy Stern
The Mysterious Geographic Explorations of Jasper Morello, dAnthony Lucas
9, de Shane Acker
One Man Band, dAndrew Jimenez i Mark Andrews

Millor curtmetratge documental
The Death of Kevin Carter: Casualty of the Bang Bang Club, de Dan Krauss
God Sleeps in Rwanda, de Kimberlee Acquaro i Stacy Sherman
The Mushroom Club, de Steven Okazaki
A Note of Triumph: The Golden Age of Norman Corwin, de Corinne Marrinan i Eric Simonson

Millor documental
The Darwin Nightmare (El malson de Darwin), de Hubert Sauper
Enron: The Smartest Guys in the Room, de Alex Gibney i Jason Kliot
March of the Penguins, de Luc Jacquet i Yves Darondeau
Murderball, de Henry-Alex Rubin i Dana Adam Shapiro
Street Fight, de Marshall Curry

Millor pellcula danimaci
Hauru no ugoku shiro (Lincreble castell vagabund), de Hayao Miyazaki
Tim Burtons Corpse Bride (La nvia cadver), de Tim Burton
Wallace & Gromit in the Curse of the Were-Rabbit (Wallace i Gromit: La maledicci de les verdures), de Nick Park i Steve Box

L Oscar honorfic denguany ja t propietari, el cineasta Robert Altman per una carrera que repeditament ha reinventat la forma artstica i ha inspirat cineastes i espectadors, el guard John A. Bonner Medal of Commendation, que reconeix el fidel servei a lAcadmia, recaur en leditor de so Don Hall, i el premi Gordon E. Sawyer ser pel tcnic defectes visuals Gary Demos. Resta per anunciar el premi Academy Award of Merit, que ser entregat el 18 de febrer a qui, segons lAcadmia, hagi aportat nous ginys o descobriments al mn del set art. Els premis tcnics tamb tenen propietaris, i han quedat de la segent manera:

Premis cientfics i denginyeria
David Barraff, Michael Kass i Andy Witkin, pel seu treball pioner en generar tcniques informtiques usades per simular roba real.
Garret Brown, per loriginal concepte de la Skycam (cmera voladora).
Laurie Frost, Peter Hannan i Richard Loncraine pel desenvolupament de la cmera controlada remotament, conegut amb el nom de cap calent.
David Grober i Scott Lewallen, per la concepci i disseny mecnic, en el cas del primer, i pel disseny electrnic i de software, en el cas del segon, del cap destabilitzaci de la cmera Perfect Horizon.
Anatoliy Kokush, per la concepci i desenvolupament de la sre Cascade de grues pel cinema.
Anatoliy Kokush, Yuriy Popovsky i Oleksiy Zolotarov, per la concepci i desenvolupament de la grua de cmera de bra rus giroestabilitzat i pel cap volador.

Premis tcnics
Ed Catmull, Tony DeRose i Jos Stam, per loriginal concepci, en el cas del primer, i la seva implantaci cientfica i prctica, en el cas dels altres dos, de superfcies subdividides com a tcnica de modelatge en la producci cinematogrfica.
Tim Drnec, Ben Britten Smith i Matt Davis, pel desenvolupament de les tecnologies per la SpyderCam 3-D, suspesa per cable volumtric.
Frank Fletcher i Dave Sherwin, pel la introducci i desenvolupament constant del sistema Power Pod de cmera modular.
Scott Leva, pel disseny i desenvolupament de lairbag de precissi pels dobles.
Alvah J. Miller, Michael Sorensen i J. Walt Adamczyk, pel disseny i desenvolupament del control de cmera en moviment Aerohead i el sistema de previsualitzaci J-Viz.
John Platt i Demetri Terzopoulos, pel seu treball pioner en generar tcniques informtiques usades per simular roba real.
Harold Rattray, Terry Claborn, Steve Garlick, Bill Hogue i Tim reynolds pel disseny, enginyeria i implantaci del sistema de Technicolor Real Time Answer Print.
James Rodnunsky, Alex MacDonald i Mark Chapman, pel desenvolupament de les tecnologies Cablecam 3-D per la cmera suspesa en cable volumtric.
Udo Schauss, Hildegard Ebbesmeier, Nicole Wemken i Michael Anderer, pel disseny ptic (els dos primers) i el disseny mecnic (els dos segons), de les ptiques de projecci Cinelux Premiere Cinema Projection Lenses.
Gary Thieltges, pel disseny i desenvolupament de la Sparrow Head, la cmera lleugera controlada remotament.
Lev Yevstratov, George Peters i Vasiliy Orlov, pel desenvolupament del sistema pel bra de grua especialitzat en fotografiar vehicles.
Notcies - Cinema Catal . NET

lectures: 1862

Dani Sol

31 de gener de 2006


Comparteix la notcia a:  comparteix per e-mail comparteix a la tafanera comparteix a meneame comparteix a digg


Afegir comentaris:
* Comentaris:
Nom:
* Com a mxim pots omplir 255 carcters.


Inici | Qui som | Mapa del lloc web | Contacteu amb nosaltres | think-small